Publikacje

15mar2019

Oglądanie telewizji jest dzisiaj bardzo popularną formą spędzania czasu zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. W niektórych domach całe życie toczy się w dyktowanym przez telewizję rytmie – nie planuje się wizyty gości w godzinach nadawanych programów, kąpie się dziecko przed dobranocką, nie odbiera telefonów w czasie “Wiadomości”.
Wielogodzinne oglądanie telewizji odbiera możliwość cieszenia się ważnymi chwilami – przebywaniem z najbliższymi, rozmową, dzieleniem się codziennymi sprawami. Z przerażających statystyk amerykańskich wynika, że dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat oglądają telewizję przeciętnie przeszło 25 godz. Tygodniowo. Niektóre z nich wpatrują się w ekran telewizora 5-6 godz. dziennie!

[…]
15sty2019

„Wpływ agresywnych gier komputerowych na psychikę dziecka”- 

   Gry komputerowe to pojecie bardzo ogólne, ponieważ rozróżnić można wiele ich form i rodzajów, np. gry zręcznościowe, fabularne, strategiczne, przygodowe, symulacyjne, sportowe. Według badaczy większość gier komputerowych (ok.85-90%) angażuje się w akty agresji i destrukcji, pokazuje śmierć i zniszczenie.
    Przez agresję rozumiemy zachowania mające na celu wyrządzenie fizycznej lub psychicznej krzywdy osobie, wobec której są skierowane. W grach komputerowych agresja wyrażana jest przede wszystkim w formie symulowanego niszczenia i zabijania przeciwników na ekranie komputera. Zachowania tego typu są niewątpliwie intencjonalnymi atakami agresji i dlatego gry komputerowe o takiej zawartości treściowej będziemy określać skrótowo „agresywne”.

[…]
1sty2019

Czytanie jest jedną z najwyższych funkcji ludzkiego mózgu – ze wszystkich stworzeń na ziemi tylko ludzie umieją czytać. Czytanie jest jedną z najważniejszych funkcji w życiu, ponieważ praktycznie cała nauka opiera się na umiejętności czytania. Wielu neurologom i pedagogom na świecie sporo czasu zajęło zrozumienie, że im młodsze jest dziecko kiedy uczy się czytać, tym  łatwiej będzie czytało i tym lepiej będzie czytało.

[…]